بزرگترین اتاق فرار در ایران

نقش روانشناسی در طراحی اتاق فرار

فرار از زندگی واقعی به یک اتاق فرار می تواند تفریحی جذاب و وسوسه انگیز باشد. یکی از دلایل جذابیت خاص این نوع اتاق فرار ها استفاده از علم روانشناسی در طراحی آنهاست. قواعد روانشناسی می تواند احساسات و ذهن شما را به چالش بکشاند و شما را شگفت زده سازد. یکی از نکات جالب توجهی که در روانشناسی طراحی اسکیپ روم ها به ان توجه ویژه می شود، گروهی حل کردن معماهاست.

نحوه تحریف داستان های اتاق فرار

داستانی که تعریف می شود و معماهایی که طرح می شود باید به گونه ای باشد که ارتباط درست گروهی نتیجه خوبی به همراه داشته باشد و لذت همکاری برای کشف رموز توسط تمامی شرکت کننده ها احساس شود. استفاده از ریاضی، منطق، خلاقیت، حافظه و مهارت های تحلیلی در کنار توانایی ارتباط برقرار کردن با گروه موجب می شود تا ذهن فعال شده و توانایی هاییش شکوفا گردد.دکوراسیون، نورپردازی و صداگذاری که در این اتاق فرار ها به کار گرفته می شود باید قدرت کافی را داشته باشند تا هیجان و انگیزه اولیه را در شرکت کننده ها به وجود آورده و لحظه به لحظه بر میزان آن بیفزاید.

بهبود هوش هیجانی با بازی اتاق فرار

دانشمندان به این مهم دست یافته اند که شرکت در این گونه بازی های هیجان انگیز دست جمعی موجب بهبود هوش هیجانی افراد می شود.بنابراین طرح معماهایی که نیازمند تفکر و عمل سریع و هوشمندانه باشد از ضروریات طراحی یک اتاق فرار محسوب می شود. هنر یک طراح می تواند این باشد که با ایجاد ترس، وهم و سردرگمی در زمان های درست این موقعیت را برای شرکت کننده ها به وجود آورد که خود را مجبور سازند تا در کمترین زمان بهترین تصمیم ممکن را بگیرند.

در این اتاق فرار ها چند راهنمایی موثر در زمان های مختلف می تواند ناامیدی را از شرکت کننده ها زدوده و انگیزه ادامه بازی را به آنها بازگرداند. فرار در لحظه آخر حس رضایتمندی باشکوهی را در افراد به وجود می آورد که در بالا بردن اعتماد به نفس آنها تاثیر شگفت انگیزی به همراه خواهد داشت.

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود، برای طراحی یک اتاق فرار مناسب به طور مثال در اتاق مطالعه ی یک وکیل، نیاز است تا ضمن توجه به تمام جزئیات این اتاق، رمزها و معماها به گونه ای سازگار با محیط ایجاد شود تا بازیکنان در زمان بازی احساس یک حل معمای صرف نداشته باشند و بتوانند با اتاق فراری که در آن حضور دارند به طور کامل ارتباط برقرار نمایند.

منبع:نظر دهید